Γνωριμία με τη Χώρα της Νάξου
Οταν το πλοίο προσεγγίζει το λιμάνι της Νάξου, για την προγραμματιζόμενη επέκταση του οποίου και τη μετέπειτα ακύρωσή της από το Συμβούλιο της Επικρατείας πολλά ακούστηκαν και γράφτηκαν το περασμένο διάστημα, δεξιά και αριστερά μάς καλωσορίζουν δύο νησίδες. Στη μία στέκεται η εκκλησία της Μυρτιδιώτισσας και στην άλλη, που έχει το όνομα Παλάτια και είναι πλέον ενωμένη με τη Χώρα, δεσπόζει η περίφημη Πορτάρα: η γιγάντια -στα μάτια μας- πύλη, η οποία προσφέρεται για μία από τις πλέον απολαυστικές βόλτες στο νησί, ιδιαίτερα κατά τη δύση του ηλίου.
Αφήνοντας την παραλία, η οποία σημειωτέον είναι πεζοδρομημένη, διαθέτει παγκάκια και επαρκή φωτισμό για τις βραδινές ώρες και ανηφορίζοντας προς το Κάστρο διαπιστώνουμε ότι η Χώρα της Νάξου διαφέρει σε αρκετά σημεία από τις υπόλοιπες Κυκλάδες. Το οχυρό τμήμα της είναι χτισμένο σε υψόμετρο 30 πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας και αποτελείται από ένα βασικό μεσαιωνικό πυρήνα, ο οποίος είναι χτισμένος πάνω σε αρχαία κτίσματα, κλεισμένος μέσα σε ένα ισχυρό τείχος με πέντε πύργους και τρεις πύλες. Γύρω από το Κάστρο αναπτύσσονται λιγότερο οργανωμένα οι παλαιότερες και νεότερες συνοικίες της Χώρας, οι οποίες πλέον απλώνονται σε ολοένα και μεγαλύτερη ακτίνα, μεταμορφώνοντας τη Χώρα σε μια σύγχρονη νησιωτική πρωτεύουσα.
Αν και με την πρώτη ματιά, η Χώρα δεν εντυπωσιάζει, η βόλτα στα στενά της σοκάκια μέχρι το Κάστρο κι ένας καφές με τη συνοδεία γλυκού του κουταλιού σε κάποιο παραδοσιακό καφενείο, αξίζει τον κόπο και την ανηφόρα!
Στη Χώρα, αξίζει επίσης να επισκεφθείτε:
. Το Αρχαιολογικό Μουσείο, το οποίο φιλοξενεί τη δεύτερη μεγαλύτερη συλλογή σε κυκλαδικά ευρήματα μετά το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας, καθώς και μυκηναϊκά ευρήματα από τις ανασκαφές που έγιναν στην Γκρόττα (χώρος επισκέψιμος όπου έχει διαμορφωθεί επιτόπιο μουσείο).
. Τον μητροπολιτικό ναό, αφιερωμένο στους Αγίους Νικόδημο τον Αθωνίτη και Νεκτάριο, την Αγία Κυριακή, τον καθολικό καθεδρικό ναό που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του Κάστρου κι εκεί κοντά τη μικρή εκκλησία της Παναγιάς της Θεοσκέπαστης.